Danes bom pisal o tem, kje in kdaj se je porodila ideja o potovanju po ZDA in predvsem o New Yorku.
O potovanju po ZDA smo začeli razmišljati že leta 2003 v restavraciji Joe Penas v Ljubljani in kaj kmalu se je začelo dvoletno sestavljanje načrta potovanja in seveda dvoletno varčevanje. Sam sem pač tak, da vsako stvar takoj zagrabim in že začnem delati razno razne načrte in tukaj ni bilo nič drugače. Sestavljanje aranžmaja je zame eden izmed največjih užitkov. Kaj, če bi odprl kar turistično agencijo? No ja, nikoli ne reci nikoli.
Kakorkoli že, 6. maja 2005 je končno nastopil ta, težko pričakovani, trenutek. Vendar pa sva na koncu v ZDA, zaradi nepredvidljivih dogodkov, odšla samo dva in ne štirje kot smo sprva načrtovali.
Ob 7.30 uri sva se tako z avtom iz Ljubljane odpeljala proti letališču Marco Polo v Benetkah, kamor sva prispela ob 9.45 uri. Po 20 minutnem pregledu pri Italijanskih varnostnih organih in opravljenih vseh mejnih formalnostih, sva vstopila v čakalnico za letalo, katerega odhod je bil predviden ob 11.50 uri, dejansko pa je vzletelo ob 12.15 uri.
Letalo, ki je bilo last ameriške letalske družbe Delta Air, je bilo na pol prazno in je letelo, brez vmesnih postankov, naravnost čez Atlantski ocean. Po slabih devetih urah letenja in po obveznem izpolnjevanju nekih obrazcev za ameriške varnostne oziroma obmejne organe, smo ob 20.50 uri pristali na letališču JFK v New Yorku in uro premaknili za šest ur nazaj.
Po izkrcavanju iz letala, čakanju na prtljago in po opravljeni mejni kontroli, kjer naju je zelo prijazen policist slikal in odvzel prstni odtis, sva letališče zapustila. Vse to pa, ne boste verjeli, ni trajalo več kot deset minut. Res neverjetno. Po Američanih bi se morali zgledovati.
Potem pa je sledilo presenečenje. WC-ji so popolnoma drugačni kot sem jih do tistega trenutka poznal. Ti WC-ji imajo polno vode in ko opraviš potrebo, se školjka popolnoma izsprazne, nakar se voda ponovno natoči do polovice školjke. Imajo pa ti ameriški WC-ji eno grozno slabost. Prav vsi javni WC-ji imajo centimeter ali dva debele špranje med vrati, tako da te teoretično lahko vsak vidi kaj počneš notri.
Ko sva letališče zapustila, je bilo zunaj oblačno in samo 7°C. Temperaturo sem navedel zato, ker jo bom ob pisanju potopisa še večkrat, da boste dobili občutek kako zares je velika ta država, saj so bile temperaturne razlike med državami ogromne. No, seveda sem se moral tukaj navaditi na faranhajte ( F ), pa čeprav je izračun preprost. Celzije dobiš, če 32 odšteješ od F in množiš z 0,55.
Kakorkoli že, z Air trainom sva se odpeljala do Jamaica station in naprej z metrojem E do Manhattna. Po eni uri vožnje skozi Queens, sva prispela do Pen station na Manhattnu, kjer sva poiskala najin hostel Chelsea in se za tri dni ustalila.
Za ogled poti od letališča JFK do Manhattna klikni tukaj
Preden grem na New Yorške značilnosti oz. znamenitosti, pa še nekaj besed o samem New Yorku.
New York je zvezna država v severovzhodnem delu ZDA. Glavno mesto je Albany, največje pa New York. Država se imenuje tudi država imperija ali Empire State. Kot 11. država je bila v Zvezo sprejeta 25. julija 1788.
Mesto New York (izvirno ime je New York City) je največje mesto v ZDA ter pomembno svetovno finančno, komunikacijsko in kulturno središče. Leži na obali Atlantika z Zvezni državi New York. Imenujejo ga tudi Veliko jabolko (the Big Apple). Tako za New York, kot tudi za ostala novejša mesta v ZDA, je značilno, da so si ulice vzporedne in pravokotne.
Mesto ima čez 8 milijonov prebivalcev in se razprostira na 800 kvadratnih kilometrih. Ima pet predelov, ki so pravzaprav mesta zase: Brooklyn, Bronnx, Manhattan, Queens in Staten Island.
Najbolj znan predel je Manhattan, otok, ki je obdan z rekami Hudson, East River ter Harlem River.
No in sedaj k zanimivostim New Yorka oz. Manhattna, ki sva si jih v treh dneh ogledala. Podatke sem dobil iz različnih straneh svetovnega spleta, vendar pa ne vem točno kje, ker sem si jih skopiral že pred potovanjem po ZDA.